Za každou úspěšnou společností obvykle stojí významná jména a výrazné osobnosti. Nejinak je tomu i v případě Fritz Hansen, kde kromě zakladatelů osudem společnosti výrazně zahýbal mladý a talentovaný designér Arne Jacobsen (1902-1971).
V roce 1934 začíná Fritz Hansen spolupráci s architektem Kaarem Klintem a tehdy velmi mladým a talentovaným Arne Jacobsenem. Vzniká slavná židle Ant, kterou Jacobsen navrhl pro restauraci divadla Bellevue v Klampenborgu. Ant byla první a dodnes je nejslavnější židlí, kterou Arne Jacobsen navrhl. Je stohovatelná, s jednoduchým sedákem a opěrákem. Původně měla tři nohy, souběžně s tím se ale začala vyrábět také varianta se čtyřmi nohami.
Její autor, architekt a designér Arne Jacobsen se narodil v Kodani v rodině zámožného obchodníka. Už během studia prokazoval mimořádný talent v kreslení a jeho kreativita byla nepřehlédnutelná. Po krátké námořnické a zednické zkušenosti se Arne Jacobsen přihlásil na kodaňskou techniku, kde v roce 1924 úspěšně ukončil studium. Poté studoval architekturu na Dánské královské akademii u profesora Kaareho Klinta. Právě on měl na další profesní směrování Arneho Jacobsena určující vliv.
Dánský design na mapě světa
Už v roce 1925 byl talentovaný mladý architekt odměněn stříbrnou medailí světové výstavě v Paříži a v roce 1929, v sedmadvaceti letech, zvítězil na kodaňské výstavě architektury se svým ultramoderním konceptem Domu budoucnosti. Jeho dlouholeté přátelství a spolupráce s dalším z hybatelů severského designu Fritzem Hansenem posunuly do té doby nepříliš známý dánský design na mapu světového designu. Návrhy Arneho Jacobsena ve své době vyvolaly doslova technickou revoluci v oblasti sedacího nábytku.
V oblasti designu Jacobsen jen zřídkakdy věděl, kam přesně jej jeho nápady zavedou. Kromě základní myšlenky, pojaté s pronikavým smyslem pro proporce a neobvyklým talentem pro design a formu, nebylo nic předem určeno. Jeho zdánlivě nenucený přístup k designu spojený s bystrým smyslem pro proporce a vzácným talentem pro formu vedly k vytváření objektů trvalé krásy.
Kvůli intuitivnímu procesu designéra jej ostatní vnímali jako nejistého a postrádajícího směr. Pracoval organicky a posouval hranice možného, jak postupovaly jeho myšlenky. Forma, technologie a materiály byly pečlivě zvažovány na každém kroku a poskytovaly mu rámec, ze kterého mohl rozvíjet své nápady. Od přírody perfekcionista své návrhy neustále zdokonaloval, rozpracovával počáteční náčrty, zkoumal a vyvíjel nové techniky, což však často vedlo ke zpožděním ve výrobě.
Arne Jacobsen: osobnost
S Arnem Jacobsenem nebylo jednoduché pracovat. Byl sarkastický a náročný, a dokonce vyžadoval, aby jeho vlastní zaměstnanci pracovali nepřetržitě na úkor osobního života. Doma stavěl šálky a sklenice do úhledných řad a trval na tom, aby byly dětské hračky uloženy mimo dohled.
Jacobsen se často snažil uniknout právě tomu, co pomáhal vytvořit: „Dusím se estetikou,“ říkal v soukromí, kde i pečivo, které jedl, muselo vypadat stejně dobře, jak chutnalo. Není proto divu, že často hledal radost a pohodlí v místech, kde vládl antidesign a antiestetika. Jeho odkaz průkopnického a nekompromisního modernistického designéra a přírodu milujícího, přívětivého muže, odráží jeho komplexní povahu.
Signifikantní a ucelený výsledek Jacobsenovy bohaté tvorby je interiérový design v hotelu SAS Royal v Kodani, jehož součástí je dnes již legendární sedací nábytek. Najdeme zde snad všechny ikonické kousky – křesla Egg™, Swan™, Drop™ nebo Pot™.
Podrobnější informace o životě a díle Arneho Jacobsena najdete na www.arnejacobsen.com
Více informací o historii značky najdete na www.fritzhansen.com.
Náš tip pro architekty a designéry
Chcete navázat spolupráci a vyzkoušet produkty Fritz Hansen ve vašich projektech? Jsme připraveni vám poskytnout maximální podporu: od 3D modelů, přes garanci projektu až po vzorky, katalogy a školení přesně na míru
Kontaktujte: Pavla Preissová, E: pavla@designum.cz, M: +420 777 204 244